ALTINYAYLA İLÇESİNDE CİNAYET

Altınyayla ilçesine bağlı Kızılhüyük köyünde M.T ile H.A arasında henüz bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktığı, M.T’nin  H.A’yı bıçaklayarak öldürdüğü iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre olay bugün Altınyayla ilçesine bağlı Kızılhüyük köyünde meydana geldi. 30 yaşlarındaki H.A kaynı M.T tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet zanlısı M.T gözaltına alınırken H.A’nın cesedi otopsi yapılmak üzere hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

TERÖR SALDIRISINDA YAŞAMINI YİTİREN KENAN KUTLUK ZARA’DA TOPRAĞA VERİLECEK

İstanbul’da bir eğlence merkezinde düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitiren Kenan Kutluk Memleketi Sivas’ın Zara ilçesinde toprağa verilecek. Yeni yılın ilk saatlerinde düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitiren Kutluk’un 2 Ocak 2017 tarihinde Zara ilçesi Cem Evinde yapılacak törenin ardından toprağa verileceği öğrenildi.

Merhuma Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı dileriz.

ÖZBELSAN PERSONELİNE YANGIN EĞİTİMİ

Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Özbelsan AŞ personelini yangın konusunda bilinçlendirdi.

Sivas Belediyesi bünyesinde çalışan Özbelsan AŞ personeline, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında İş Güvenliği Uzmanı Günkut Basat ve Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından Yangın Söndürme ve Acil Durum Ekipleri Eğitimi programı düzenlendi.

Fidan Yazcıoğlu Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen yangın seminerinde, İtfaiye Müdürlüğü Eğitim Görevlisi Hidayet Yücekaya, yangın çeşitleri ve yangına müdahale yöntemlerini anlattı.

Belediyede görev yapan Özbelsan AŞ personelleri; acil durum, teorik ve pratik eğitimleri alırken, olası bir yangın veya tehlike anında ne yapmaları gerektiği de uygulamalı olarak gösterildi.

Seminerin ardından, uygulamalı olarak yangın söndürme tatbikatına geçildi. Müdürlük bahçesinde; olası bir tüp, katı ve sıvı yangınlarına karşı söndürme teknikleri gösterildi. Personellere yangına zamanında ve nasıl müdahale edebileceği hakkında uygulama yaptırıldı.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Sivas’ta çipli kimlik kartlarının dağıtımı 2 Ocak itibariyle başlayacak. Kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşlar öncelikle randevu alacak.  Randevu işlemini https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr sitesi üzerinden veya Alo 199 hattını arayarak yapabilirsiniz.

Başvuruda nüfus müdürlüğü personelince başvuru sahibinin T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol edilecek.
İlk defa kimlik kartı başvurusunda nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.
Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.
On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek.
Kimlik kartı başvuruları, “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınarak veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları “Gezici Kayıt Terminalleri” ile alınacak.
Kimlik kartı ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde elektronik ortamda kolay erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, gerek kamu gerekse özel teşebbüs hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanacak.
Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak polikarbon materyalden oluşan yeni kimlik kartları, 10 yıl boyunca kullanılacak.

SİVAS HİLTON OTEL HİZMETE AÇILDI

Sivas Garden inn Otel hizmete açıldı. Açılışta Sivas’a 50 Milyarlık yatırım yapan ve devlet bankasından kredi kullandıklarını belirten Turan Şeremet, banka faizlerinden yakındı. “Faizlerin böyle olduğunu bilsem bu işe girip girmeme konusunda iyiden iyiye düşünürdüm. Kredi verene kadar alttan girip üstten çıkıyorlar. İşe girince herşey değişiyor” sözleriyle bankadan yakınan Şeremet, “bu faiz oranlarıyla yatırım yapılmaz, kredi alıp iş yapmak uygun birşey değilmiş” dedi.

“Allah yardım etsin bankayla çalışanlara. Vicdan, din, iman hiç bir şey yok onlarda. Bana verdiği kredinin üçte birini iki yıl içerisinde geri faiz olarak ödedik. Cumhurbaşkanının çağrısına rağmen bankalar bildiğini okuyor. Bu faizlerle yatırım yapılmaz. Şimdi olsa bu işe girmezdim. Yinede Sivas’ımıza hayırlı olsun” dedi.

BİR AVUÇ HRİSTİYAN İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

Hristiyanların kutsal saydıkları yılbaşı için Sivas’ta bir çok mağaza özenle süslenerek yılbaşı için hazırlanmaya başladı. Hristiyan geleneklerine göre hazırlanmış kıyafetler ve süs eşyaları vitrinlerde yerini alırken bir çok mekanda yılbaşı kutlamaları için programlar düzenleneceği öğrenildi.

İslam kültüründe yeri olmayan yılbaşı için yapılan hazırlıklar ilçelerde de devam ediyor. Bu yıl başında da Sivas’ta çok Hindinin canı yanacağa benziyor. Varın gerisini siz düşünün.

UÇAK SEFERLERİNDE AKSAMA

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan bugün saat 09.25’te yapılması planlanan PC 2460 sefer sayılı uçuş, Sivas’ta etkili olan fırtına nedeniyle iptal edilirken İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 19.15’te yapılması planlanan TK 2660 sefer sayılı uçuşun da iptal edildiği öğrenildi.

HAC KAYITLARI BAŞLADI

Sivas İl Müftülüğü tarafından 2017 yılı Hac müracaatlarıyla ilgili yapılan açıklamada, önümüzdeki sene hacca gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak vatandaşların ilgili bankalara 20 TL ön kayıt ücreti yatıracakları belirtilerek, ön kayıt işlemlerinin 28 Aralık 2016 – 6 Ocak 2017 tarihleri arasında olacağı bildirildi. Vatandaşlar elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel Konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapabilecek. Vatandaşların iletişim bilgilerini ise girmeleri gerekiyor. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabilecekler.

Hac farizasını yerine getirmek için daha önceki yıllarda kayıt yaptıranların kayıt yenileme işlemleri ise 9 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. Diyanet tarafından yapılan duyuruda, 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacağını ve bu yüzden adayların kayıt yenileme işlemlerini belirtilen tarihler arasında bizzat yapmaları gerektiği belirtildi. Kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak.

Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçildi. Hac adaylarının elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyecek. Kaydını yenilemeyenler ise 2017 yılı hac kurasına dahil edilmeyecek. Vatandaşların iletişim bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşların “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabilecekler. 2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişiklikleri 9 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabilecek.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, Sivas’ta bugün ve yarın, güney ve güneydoğu yönlerinden kuvvetli rüzgar ve yer yer fırtına beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksama ile soba ve doğalgaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmeleri gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istenildi.

SİVAS KONGRESİ YENİDEN CANLANDIRILIYOR

Kültür Bakanlığı, Sivas Kongre Müzesi’nde, kongre anını misafirlere canlı izlettirecek. Bu amaçla, Sivas Kongresi’nde kongre başkanlığı seçimi ile Manda tartışmalarının yer aldığı tarihi anlar, filme alındı. Sivas Kongresi’nin tarihi canlandırmalarında ünlü tiyatrocular, dizi oyuncuları, amatör tiyatrocular ile Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri rol aldı.

3D teknolojisi ile çekilen filmde, müzeyi gezenler tarihi salonda 3 boyutlu olarak o günkü konuşmaları ve Manda tartışmalarını izleyebilecek.